جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3993
  • بازدید دیروز : 3094
  • بازدید این ماه : 73419
عناوین مهم خبری :
همایش کارشناسان و پژوهشگران منابع طبیعی در مرکز آموزش جهاد کشاورزی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان همایش کارشناسان و پژوهشگران همزمان با هفته منابع طبیعی در مرکز آموزش جهاد کشاورزی برگزار شد.
در این جلسه که با حضور مدیر کل، معاونین و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی استان، رئیس اداره آموزش و پژوهش و جمعی از پژوهشگران و اساتید دانشگاه برگزار شد، مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان، با اشاره به  فعالیتهای اداره کل در سال 93 گفت: این اداره کل توانسته است با تجهیز 17 پایگاه ثابت در شهرستان های سمیرم، شهرضا، لنجان، نجف آباد، چادگان، فریدن، فریدون شهر و گشتهای سیار، کنترل کوچ و جلوگیری از ورود زود هنگام به مراتع ییلاقی را در سطح 2 میلیون هکتار انجام دهد.


محمد حسین شاملی گفت : اجرای طرح های آبخیزداری در سطح 1/5 میلیون هکتار با اهداف کنترل فرسایش خاک و جلوگیری از رسوبگذاری در مخازن سدها، پیشگیری و مهار سیلاب و بهبود شرایط اقتصادی و زیست محیطی ساکنین حوضه ها به مرحله اجرا رسید و زمینه ایجاد اشتغال دائم و موقت را برای مردم منطقه فراهم کرده است .
وی با اشاره به وجود 16 کانون بحرانی در استان اصفهان که به همت کارشناسان اداره امور بیابانزدایی تا کنون 300 هزار هکتار از این نقاط بحرانی نهال کاری شده است، افزود: بزرگترین کانون بحران، در شرق اصفهان با وسعت 241 هزار هکتار است که  به علت فعالیت غیر اصولی معادن گچ، خاک رس، شن و وجود کوره های گچ و آجر، این منطقه از بحرانی ترین کانون های فرسایش بادی در استان به شمار می آید.شاملی با تأکید بر اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری  نیازمند به علم پژوهشگران، اساتید دانشگاه و دانشجویان فارغ التحصیل در رشته های مرتبط است  ادامه داد، چهل و نهمین صندوق توسعه بخش کشاورزی بعنوان اولین صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی کشور در استان اصفهان تاسیس شد  که در قالب تشکل های فراگیر با سهم مشارکت 49 درصدی دولت و 51 درصدی تعاونیهای منابع طبیعی است و دریافت کمک های مالی، تجمیع و تقویت سرمایه و سرمایه گذاری به منظور ارتقاء و افزایش بهره وری در بخشهای متنوع منابع طبیعی و حمایت از بهره برداران و افزایش  منزلت اجتماعی و اقتصادی تولید کنندگان بخش منابع طبیعی استان اصفهان را از اهداف تشکیل این صندوق برشمرد.


شهاب شهابیان، رئیس مرکز تحقیقات منابع طبیعی  استان، نیز با اشاره به اینکه 63 هزار هکتار از جنگل های زاگرس در حال نابودی است و میزان کل جنگل های کشورمان از 18 میلیون هکتار به 16 میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است، تغییر اقلیم و رشد جمعیت که باعث بهره برداری بیش از توان منابع می شود را از جمله مهم ترین مشکلاتی که منابع طبیعی با آن روبه رو است عنوان کرد، و اظهار داشت: آموزش و فرهنگ سازی در بین آحاد مردم را باید در رأس امور قرار دهیم.
در ادامه دکتر علیرضا موسوی و دکتر مختاری از اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن بیان تحقیقاتی که تا کنون انجام داده اند، اظهار داشتند: زمانی می توانیم در مشارکت مردم با منابع طبیعی حساب کنیم که توجیه اقتصادی برای مرتع داران و بهره برداران داشته باشیم.
در پایان شرکت کنندگان در جلسه به صورت نمادین اقدام به کاشت نهال کردند .

 
بازدید : 1752
21 اسفند 1393 ساعت 11:47 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

نه به چیزی که از دست میدهید نا خشنود شوید و نه به چیزی که به دست می اورید خوشحال و شادمان . چرا که هر دو ناپایدار است و فانی

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک