جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 1913
  • بازدید دیروز : 3720
  • بازدید این ماه : 5633
عناوین مهم خبری :
آغاز چرای دام در مراتع ییلاقی استان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، معاون فنی این اداره کل،  از آغاز چرای دام در مراتع ییلاقی استان ،از اول خرداد ماه سال 1394 خبر داد.
عبدالرضا مهاجری با اشاره به سطح یک میلیون و 900 هزار هکتار مراتع ییلاقی در استان اصفهان که عمدتا در شهرستان های جنوب و غرب استان واقع گردیده است، گفت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با همکاری استانداری، فرمانداری، بخشداران، نیروی انتظامی و دادگستری طرح مدیریت کنترل کوچ دام را در مراتع استان اجرا کرد. وی افزود: این طرح از اول اسفند ماه سال گذشته با به کار گیری 200 نفر نیرو و اعتبار 2 میلیارد و 500 میلیون ریال در 17 شهرستان با احداث 19 پایگاه ثابت و 35 پایگاه سیار اجرا و از ورود زود هنگام دام جلوگیری شد که زمینه رشد و نمو گیاهان مرتعی را فراهم نمود .
مهاجری خاطر نشان کرد: اجرای این طرح افزایش حداقل 20 درصد تولید علوفه مراتع استان معادل 87 هزار و 500 تن را فراهم نمود  که ارزش ریالی آن معادل 612 میلیارد ریال است.به گفته وی، از سطح این مراتع علاوه بر خانوارهای روستایی، 9 هزار و 600 خانوار عشایری که  تنها 6 هزار و 400 خانوار دارای مجوز چرا هستند استفاده می نمایند.
مهاجری با تأکید بر اینکه  تعداد محدودی از دامداران قبل از تاریخ مقرر نسبت به چرای دام مراتع اقدام نموده اندو با متخلفین طبق مقررات رفتار خواهد شد، ادامه داد: تعداد دام عشایر استان اصفهان حدود 900 هزار واحد دامی است که تنها 400 هزار واحد دامی آن اجازه چرا در مراتع را دارند.
گفتنی است: خانوارهای عشایراستان شامل ایل بختیاری هستند، که قشلاق آنها در استان خوزستان و ییلاق شان  در شهرستان های فریدون شهر و چادگان است . همچنین  عشایر قشقایی که قشلاقشان استان های بوشهر، فارس و کهکیلویه و بویر احمد و ییلاق آن ها در سمیرم ، شهرضا و دهاقان است.
لازم به ذکر است، مدت زمان حضوردامداران، در مراتع ییلاقی استان به مدت یک فصل چرا (120روز) خواهد بود.
بازدید : 3177
29 اردیبهشت 1394 ساعت 11:17 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

سوال نکن ، شاید خدا به تو بفهماند . گدایی نکن ، شاید خدا غنی ات کند . به قلبت فشار نیاور ، شاید خدا مشکلت را رفع کند . چه در امور دنیوی و چه در امور اخروی ، یک شاید کنار زندگی ات بگذار !

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک