جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 4035
  • بازدید دیروز : 3094
  • بازدید این ماه : 73461
عناوین مهم خبری :
برداشت 2900 تن محصولات فرعی از جنگل ها و مراتع استان اصفهان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، رییس اداره بهره برداری این اداره کل گفت: در رویشگاه های طبیعی استان اصفهان 300 گونه گیاه داروئی، صنعتی، خوراکی و ادویه ای که به آنها محصولات فرعی جنگل و مرتع گفته می شود شناسایی شده که در 9/6 میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان گسترده شده اند.


آبتین میرطالبی با اشاره به اینکه، 45 گونه از این محصولات برای مصارف مختلف بهره برداری می شوند، افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در حال حاضر سطحی معادل 885 هزار هکتار از رویشگاه های این محصولات فرعی را در قالب 118 طرح احیاء و بهره برداری مطالعه کرده است.
وی ادامه داد: این 118 طرح بهره برداری مطالعه شده به ترتیب شامل 700 هزار هکتار کتیرا، 61 هزارهکتار آنغوزه ، 148هزار هکتار باریجه ،52 هزار هکتار اشنیان ، 13 هزار هکتار کرفس کوهی و 36 هزار هکتار سایر محصولات  هستند.
میرطالبی خاطرنشان کرد: محصولاتی از جمله سماق، انواع آویشن کوهی و شیرازی، محلب، نسترن وحشی، زیره سیاه، کنگر، میوه بلوط از مهمترین گونه های قابل بهره برداری از استان اصفهان است .
به گفته وی: میزان برداشت این محصولات متأثر از شرایط اقتصادی بهره برداران، تقاضای بازار و شرایط اکولوژیک رویشگاه ها هر سال دچار تغییرات و نوساناتی می شود، ولی بطور متوسط میزان برداشت و تولید سالانه محصولات فرعی مراتع و جنگل های استان 2 هزار و 900  تن  به ارزش 163  میلیارد ریال است و اشتغال ایجاد شده از این محل 330 هزار نفر روز برآورد می گردد.
لازم به ذکر است ارزش اشاره شده  شامل محصولات خام بوده و پس از فرآوری در صنایع داروسازی، آرایشی - بهداشتی و غذایی ارزش محصولات نهایی و فرآوری شده به مراتب افزایش می یابد.
یکی از مهمترین فواید بهره برداری محصولات فرعی،  ایجاد منبع درآمد جایگزین برای بهره برداران منابع طبیعی در مقابله با  چرای دام و فشار بر مراتع و جنگلها، کشت دیم و شخم زمین های جنگلی و مرتعی است. به بیان دیگر با ایجاد درآمد در تولید گیاهان داروئی-صنعتی می توان فعالیت ها و رفتار های مخرب زیست محیطی در جنگل ها و مراتع را کاهش داد و درآمدی پایدار و سازگار با زیست بوم طبیعی برای جوامع محلی ایجاد نمود.
 
بازدید : 1624
30 تیر 1394 ساعت 10:22 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر گاه (مطلبى) بپرسى براى دانستن بپرس نه براى خرده‌‏گیرى زیرا که نادان یاد گیرنده شبیه عالم است و عالم خرده‌‏گیر شبیه نادان. (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک