جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 671
  • بازدید دیروز : 1891
  • بازدید این ماه : 10743
عناوین مهم خبری :
پیام معاون وزیر ورییس سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور به کارگاه آموزشی ملی  پروژه تعمیم ترسیب کربن-اصفهان
  و شاورهم فی الأمر فاذا عزمت فتوکّل علی الله ان الله یحب المتوکلین
آیه 159 سوره آل عمران

     امروزه منابع طبیعی و محیط زیست در تمامی کشورهای دنیا به عنوان بستر حیات و توسعه پایدار مورد توجه جدی برنامه ریزان و سیاستگزاران قرار گرفته است.از اینرو حفاظت، احیاء و بهره برداری پایدار و اصولی از این نعمت الهی وظیفه خطیری است که بر دوش ما نهاده شده و می بایست آنرا بصورت امانتی گرانبها در اختیار نسلهای آینده قرار دهیم.
      واضح است که این مهم، بدون در نظر گرفتن اصلی ترین جوامع بهره بردار از منابع طبیعی یعنی جوامع محلی و روستائیان و در نگاهی همه جانبه بدون لحاظ نمودن رویکرد توسعه مشارکتی و پایدار روستایی امکانپذیر نمی باشد.
       توسعه یکپارچه و پایدار روستا ها به عنوان محوری ترین و  ابتدایی ترین حلقه در چرخه تولید، از اهمیت و جایگاه کلیدی و تعیین کننده  در بقای جوامع بشری و نیز تضمین آینده ای روشن برای منابع طبیعی برخوردار می باشد. در معادله فقر و تخریب سرزمین ، فقر و از بین رفتن امنیت اقتصادی اولین و بدیهی ترین پیامد تخریب منابع طبیعی بوده و در سوی دیگر این معادله، فقر خود یکی از عوامل اصلی تأثیر گذار بر تخریب منابع طبیعی می باشد.       ارتباط تنگانگ مابین احیای منابع طبیعی و توسعه همه جانبه و پایدار روستایی به نحوی است که هرگونه مدل ، راهکار و رویکردی که با هدف مدیریت پایدار منابع طبیعی ارائه می گردد را در صورت عدم توجه به هریک از این دو ركن اصلی، غیر ممکن و در عمل با شکست مواجه خواهد ساخت.
       شایان ذکراست که با همت و تلاش خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران یکی از دستاوردهای مهم سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور  در زمینه توسعه پایدار روستایی و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی در حال شکوفایی        می باشد . دستاوردی که حاصل تلاش، کوشش و مشارکت صمیمانه دولت جمهوری اسلامی ایران ، دفتر عمران ملل متحد و از همه مهمتر مشارکت و همدلی بی دریغ و خالصانه جوامع محلی می باشد. نتایج و موفقیتهای چشمگیر طرح ترسیب کربن درابعاد اقتصادی ،اجتماعی و ا حیای مشارکتی منابع طبیعی تخریب شده از استان خراسان جنوبی فراتر رفته و امروز به عنوان تجربه ای موفق در توسعه جامع و پایدار روستایی و در سطح ملی مطرح  می باشد . تجربه ای که نه تنها مورد تایید مسئولین ملی قرار گرفته است، بلکه بازدید کنندگان و صاحبنظران بین المللی را نیز بارها به تحسین وا داشته است.
       خداوند بزرگ را شاکرم که بار دیگر فرصتی را برای خدمتگزاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فراهم ساخته تا درسالی که به فرموده مقام معظم رهبری سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری گردیده و تنها پس از گذشت یکسال از اجرای این پروژه در استانهای کرمان و تهران شاهدگسترش و تعمیم آن در چهار استان البرز ، مرکزی ، بوشهر و سمنان بودیم. همچنین پیرو پیگیریهای مجددانه مسئولین  و بویژه استانداران محترم استانهای اصفهان، خراسان رضوی ، آذربایجان غربی و منطقه جیرفت و کهنوج  و با یاری حق تعالی ، در آینده ای نزدیک شاهد اجرای این پروژه در این استانها خواهیم بود. 
       در اینجا وظیفه خود می دانم در ابتدا از زحمات و حمایتهای دلسوزانه ی تمامی مسئولین و دست اندرکاران استانهای یاد شده تشکر و قدردانی نمایم. واز مساعدت و همکاری صمیمانه مسئولین استان اصفهان و همکارانم در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان به پاس میزبانی برگزاری این کارگاه آموزشی سپاسگزاری  می نمایم. همچنین ضمن خوشامد گویی به جناب آقای دکتر مورالی معاون محترم نمایند مقیم سازمان  ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران و آرزوی موفقیت برای ایشان، امیدوارم در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید ، ضمن تقویت همکاریهاي موجود، گامهای موثرتري در راستای تعمیم پروژه ترسیب کربن در سطح کشور برداشته و شاهد انتقال دستاوردهای این پروژه به کشورهای منطقه باشیم.
 
 

 
بازدید : 2268
3 آذر 1392 ساعت 09:43 ق.ظ
سخن روز

آدمی ساخته ی افکار خویش است فردا همان خواهد شد که امروز می اندیشیده است

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک