جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 57
  • بازدید دیروز : 704
  • بازدید این ماه : 765
عناوین مهم خبری :
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران - اصفهان بازدید کرد
به گزارش ایرنا، ˈمحمدحسین شاملیˈ  هنگام دیدار از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان اظهار کرد: 65 هزار هکتار از عرصه های طبیعی استان را جنگل های زاگرس تشکیل می دهد که در سال های گذشته با توزیع کپسول های گاز مایع با قیمت مناسب به خانوارها و عشایر این مناطق،مانع از قطع درختان می شدیم اما با کمبود میزان اعتبارات این اقدام کاهش یافته است.
وی اولویت برنامه های این اداره کل را حفظ پوشش های گیاهی در مناطق مختلف استان عنوان کرد و افزود: حدود شش میلیون و 300 هزار هکتار از عرصه های طبیعی اصفهان را مراتع تشکیل می دهد که در اختیار 43 هزار بهره بردار است.مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان افزود: این تعداد بهره بردار با یک میلیون و 900 هزار راس دام در این مراتع دامداری و دامپروری می کنند.
وی تاکید کرد: اگرچه منابع آبی استان به دلیل بروز خشکسالی در چند سال گذشته با مشکل جدی مواجه شده اما میزان مراتع استان به دلیل وجود متوسط بارندگی در هرسال، از نظر وضعیت پوشش گیاهی آسیب ندیده است.
شاملی اضافه کرد: در این شرایط وقتی کشاورزان بدلیل کاهش منابع آب در شغل کشاورزی با مشکل مواجه می شوند به سمت دامداری و افزایش تعداد دام های خود در مراتع روی می آورند.
به گفته وی، در این شرایط با وجودی که ظرفیت مراتع استان مشخص است گاهی تعداد دام موجود در این مناطق تا دوبرابر حد مجاز افزایش می یابد و به شدت تخریب کننده و آسیب رسان است.مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: با از بین رفتن پوشش های گیاهی مراتع، فرسایش بادی و آبی افزایش می کند.
وی افزود: در این شرایط افزایش خطرات بروز سیلاب افزایش یافته و تغذیه سفره های زیرزمینی نیز ضعیف می شود.
وی اظهار کرد: با کاهش پوشش گیاهی مراتع، نوع دام دامداران به بز تغییر می یابد چون این دام هر نوع پوشش گیاهی را تعلیف می کند.
مدیرکل منابع طبیعی استان اصفهان افزود: با این کار پوشش گیاهی منطقه از بین می رود و به کانون بحران فرسایش بادی تبدیل می شود.
وی افزود: همچنین مراتع استان اصفهان مرکز تولید گیاهان دارویی و صنعتی مانند کتیرا، آنغوزه، باریجه، کرفس، زیره، تره کوهی و موسیر نیز است که برای این نوع بهره برداری از مراتع نیز باید بر اساس ضابطه، اجازه بهره برداری گرفته شود.
به گفته وی، اداره کل منابع طبیعی در راستای حفظ پوشش گیاهی توسعه رویش گیاه را نیز مورد توجه قرار داده و دو هزار هکتار را به کشت کرفس اختصاص داده است.
مدیرکل منابع طبیعی اصفهان همچنین تاکید کرد: تاکنون 9 میلیون و 200 هزار هکتار از سطح استان نقشه برداری شده و عرصه های متعلق به مردم و دولت تفکیک شده است.
وی افزود: اجرای قانون در مورد این تعداد زمین ها صورت گرفته و تاکنون سه هزار پرونده اختلافی از سوی مردم با اداره کل منابع طبیعی مطرح شده است.
شاملی با اشاره به اینکه اکنون اینگونه اعتراضات باید از طریق دادگستری انجام شود، گفت: رسیدگی به سه هزار پرونده مذکور علاوه بر اعتبار به نیروهای کارشناس حقوقی نیز نیاز دارد که در زمان حاضر این میزان اعتبار و نیروی کافی در اختیار این اداره کل نیست.ˈمهدی کیانˈرییس خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز اصفهان نیز در این دیدار عملکرد فعالیت های این رسانه خبری را تشریح و بر آمادگی برای همکاری بیشتر با اداره کل منابع طبیعی این استان در زمینه های اطلاع رسانی از فعالیت های این دستگاه و نهادینه کردن حفاظت و حراست از منابع طبیعی اصفهان تاکید کرد.


بازدید : 4195
20 آذر 1392 ساعت 09:22 ق.ظ
سخن روز

و برزگترین تهیدستی، کم خردی و نادانی است (امیرالمومنین علی علیه السلام)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک