جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3904
  • بازدید دیروز : 3094
  • بازدید این ماه : 73330
عناوین مهم خبری :
محیط زیست درحاشیه اربعین
واقعه عظیم اربعین درکشور عراق وسیل جمعیت مشتاق حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام ازکشورهای اسلامی به این سرزمین بسیار برای اهل خرد قابل تأمل است وضرورت دارد ابعاد این حرکت مردمی که ریشه چند صد ساله دارد برای جهانیان بازگو وبه تصویر کشیده شود . وجوه راهپیمایی اربعین به حدی است که زیبایی های آن درقالب های مختلف مانند : مهمان نوازی صادقانه ، همراهی برادرانه ، عزاداری خالصانه ، ایثار وگذشت آن قابل تحلیل ومو شکافی است .
در این میان تلاش وگذشت مردم شهرها وروستاها بویژه کودکان که از معشیت کافی برخوردار نبوده ولی داشته ونداشته خود را درطبق اخلاص نهاده اند بیشتر خودنمایی می کند.
اما آنچه دراین مقاله قصد پرداختن به آن را داریم وضعیت بهداشت ومحیط زیست شهرهای مختلف مسیر راهپیمایی اربعین است که ظاهری نازیبا دارد. بقایای مواد مصرفی مانند ظروف یکبار مصرف غذا در سطح خیابان ها پراکنده است وروان شدن آب در معابر همراه با برخاستن گرد وخاک درهوا ، سلامتی زائران را به مخاطره انداخته وزیبایی این حرکت منحصر به فرد را تحت تأثیر قرارداده است .این درحالی است که جمعیت زائر در همه جا حتی خیابان ها مشغول خواب واستراحت اند در صورتیکه از بهداشت ومحیط زیست سالم برخوردار نیستند . لذا شایسته است مسئولان دو کشور برنامه های فرهنگی تبلیغی طراحی نمایند تا زائران وموکب داران نسبت به نظافت ورعایت اصول بهداشتی حساسیت پیدا کنند ، همچنین طی یک فرایند عملیاتی پسماند موجود جمع آوری ودر چرخه بازتولید قرار گیرد . البته ممکن است زیر ساخت های لازم صنعتی در کشور عراق وجود نداشته باشد لیکن شرکت های ایرانی بخصوص شهرداریها که از انگیزه معنوی برخوردار هستند می توانند این مسئولیت را بعهده گرفته وبا جمع آوری مواد زاید بر زیبایی راهپیمایی اربعین بیفزایند . بدیهی است ثواب واجر این کار کمتر از زیارت سالار شهیدان نبوده ،شاید بدلیل اهمیت موضوع بیشتر هم باشد .
                                                                                                                                                                                   دکتر رضا خلیلی
                  کارشناس ارشد اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان اصفهان

 
بازدید : 2102
1 آبان 1398 ساعت 08:07 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

هر روز کار همان روز انجام ده ، که هر روز را کاری است . امام علی (ع)

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک