جستجو در سایت
آمار بازدید سایت
  • بازدید امروز : 3569
  • بازدید دیروز : 4474
  • بازدید این ماه : 77469
عناوین مهم خبری :
125 هزار اصله نهال جنگلی در اراضی استان اصفهان کاشته شد

بسیج همگانی جنگل کاری همزمان با سراسر کشور با حضور مسئولان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، محیط زیست، سازمان جهادکشاورزی، سازمان های مردم نهاد و حدود ۸۰۰ نفر از اعضای جمعیت کنگره ۶۰ در منطقه مرق و دُنبی برخوار برگزار شد.

هدف از این اقدام حفظ، احیا و توسعه پوشش گیاهی در عرصه های منابع طبیعی  است که در سایر شهرستان ها از جمله تیران و کرون، شاهین شهر و میمه، فریدونشهر، سمیرم، بویین میاندشت، لنجان، شهرضا، اردستان، نایین، خوروبیابانک، آران و بیدگل و کاشان نیز در مجموع پنج هزار و هفت هکتار اجرا شده است.

این پروژه جنگل کاری با اعتبار 14 میلیارد و 770 میلیون تومان اجرا می شود 

محمدحسین شاملی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات این پروژه، اظهار داشت :  در سطح کشور ۱۴۵ میلیون نهال کاشته می شود که سهم استان اصفهان در بخش کشت نهال  کاشت ۱۲۵ هزار اصله نهال است.

وی ادامه داد: در حوزه جنگل کاری،  در چهار هزار و هفت هکتار از اراضی استان بذرکاشته می شود که بزرگترین آن در منطقه مرق و دنبی شهرستان برخوار با گونه های جنگلی در مساحت یک هزار و ۵۳ هکتار  است.


شاملی با بیان اینکه در این منطقه ، کاشت بذر  با کمک اعضای کنگره ۶۰ ایجاد شده است ، افزود: کنگره ۶۰ به لحاظ علاقه مندی به توسعه فضای سبز به صورت خودجوش با حضور ۸۰۰ نیرو  در این طرح ملی مشارکت دارند.

وی ابراز امیدواری کرد: ایجاد پنج هزار هکتار جنگل دست کاشت گام کوچکی  در راستای توسعه جنگل کاری و مقابله با بیابان زایی در استان اصفهان باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه گونه  کاشته شده در این طرح از نوع بادام اسکوپاریا است، گفت: علاوه بر فواید آن از جمله تثبیت خاک ، تولید اکسیژن ، جذب ریزگرد ها و ترسیب کربن ، هر هکتار این گونه جنگلی  ۴۰ کیلو بذر می دهد؛ این محصول در حال حاضر کیلویی ۲۰ هزار تومان به فروش می رسد که در زمان بذر دهی حدود ۸۴۲ میلیون تومان در سال برای مردم دو روستای مرق و دُنبی درآمدزایی  خواهد کرد.

همچنین مهرداد مرادمند رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار نمود: این سازمان تحت نظر وزارتخانه جهاد کشاورزی از اجرای طرح های نهال کار، بذر کاری و همچنین آبخیزداری که وابسته به منابع طبیعی است، حمایت می کند.

وی با بیان اینکه برای حراست از اراضی کشاورزی و کشت کشاورزان، حفظ منابع طبیعی و اراضی ملی بسیار اهمیت دارد، افزود: این دو بر یکدیگر تاثیر می گذارند؛ اگر با جنگل کاری از گسترش بیابان و فرسایش خاک جلوگیری کنیم این مهم تاثیر به سزایی بر کشاورزی خواهد داشت.

مرادمند با بیان اینکه اراضی کشاورزی در سال های گذشته  بر اثر خشکسالی تحت تاثیر ریزگردها قرار می گرفت و آسیب می دید، گفت: جنگل کاری علاوه بر حفظ اراضی منابع طبیعی در حراست از اراضی کشاورزی نیز موثر است و این امر برای مردم محلی و امرار معاش آنها بسیار مهم است.

وی با تاکید بر اهمیت رونق تولید در روستاها، افزود: جنگل کاری برای حفظ جمعیت داخل روستاها اهمیت دارد براین اساس یکی از کارهای اساسی و اصلی حفظ اراضی ملی اطراف روستاهاست .

 همچنین طرح آبخیزداری روستاهای مرق و دُنبی  شهرستان برخوار نیز کلنگ زنی شد این منطقه در معرض سیلاب ها و خسارات احتمالی قرار دارد.

گفتنی است؛  چهاردهم آذر، پنج دسامبر روز جهانی خاک نامگذاری شده است. شعار امسال روز جهانی خاک" توقف فرسایش خاک، حفظ آینده ما" است.


بازدید : 1065
16 آذر 1398 ساعت 05:05 ق.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
سخن روز

کسی که به عمل گروهی راضی باشد ، مانند کسی است که در انجام آن کار با آن ها همراه بوده است .

شبکه های اجتماعی
آرشیو ماهانه اخبار
لینک خبرگزاری ها
خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری موج
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری فارس
 خبرگزاری مهر
خبرگزاری تابناک